Skip to content

564 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 1900
Public Property

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 19, 1989

Property Information

Block10301
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,916
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
56%
Improvement Value:$231,600
44%
Total Assessment$521,600

Sale
$345,000
DeedBook 2506, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1900