Skip to content

98 Battle Road WestPrinceton, NJ 08540

Built 2011

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
May 6, 2010

Property Information

Block10402
Lot1.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,732
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$566,000
51%
Improvement Value:$543,100
49%
Total Assessment$1,109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,535+5.9%
2024$27,883+3.1%
2023$27,051+0.8%
2022$26,840+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 6052, Page 722