Skip to content

13 Ober RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1949

Last Sale Date
Feb 11, 2004

Property Information

Block10603
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class18
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,300
68%
Improvement Value:$254,800
32%
Total Assessment$806,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,466+6.7%
2024$20,112+3.1%
2023$19,512+0.8%
2022$19,360+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949