Skip to content

68 Battle RdPrinceton, NJ 08540

Built 1912

Last Sale Price
$1,368,740
Last Sale Date
Nov 22, 2005

Property Information

Block10604
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class20
Description2SS 18622SQ FT
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,476
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,000
58%
Improvement Value:$428,300
42%
Total Assessment$1,013,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,598+5.9%
2024$25,110+3.1%
2023$24,361+0.8%
2022$24,171+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,368,740
DeedBook 5293, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1912