Skip to content

35 Boudinot StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1908

Last Sale Price
$2,800,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block11.01
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page131

Building Details

Building Class22
Description2SST2GP
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,266
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$859,500
32%
Improvement Value:$1,825,300
68%
Total Assessment$2,684,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,496+5.9%
2024$67,496+14.0%
2023$59,190+6.9%
2022$55,370+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,800,000
Sq Ft5,266DeedBook 6376, Page 1029Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$2,555,000
DeedBook 6154, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1908