Skip to content

1 Boudinot StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Nov 10, 2014

Property Information

Block11.02
Lot22.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page131

Building Details

Building Class19
Description3SF G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,530
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$704,500
68%
Improvement Value:$331,300
32%
Total Assessment$1,035,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,583+5.9%
2024$26,040+3.1%
2023$25,263+0.8%
2022$25,066-12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft4,530DeedBook 6206, Page 1729Recorded11/20/2014

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 5030, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1900