Skip to content

187 South Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 11, 2016

Property Information

Block11001
Lot23.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page110

Building Details

Building Class28
Description2SBRFR1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,800
62%
Improvement Value:$161,500
38%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,272+5.9%
2024$10,642+3.1%
2023$10,324+0.8%
2022$10,244-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 6259, Page 1790Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 3597, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1900