Skip to content

579 Herrontown RdPrinceton, NJ 08540

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2006

Property Information

Block1101
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page11

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
50%
Improvement Value:$389,800
50%
Total Assessment$774,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,633+5.9%
2024$19,478+3.1%
2023$18,897-4.2%
2022$19,718+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977