Skip to content

10 Boudinot StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1940

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Mar 8, 2011

Property Information

Block12.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page145

Building Details

Building Class21
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,039
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$716,000
53%
Improvement Value:$633,500
47%
Total Assessment$1,349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,937+5.9%
2024$33,926+3.1%
2023$32,914+3.3%
2022$31,874+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 6098, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1940