Skip to content

10 Bayard Lane Unit 6Princeton, NJ 08540

Built 1875

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 8, 2017

Property Information

Block12.01
Lot16.22
QualifierC06
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page145

Building Details

Building Class37
Description6 OF 9 .3788
Dwellings1
ZoningR1HP
Sq Footage837
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
68%
Improvement Value:$120,100
32%
Total Assessment$380,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,122+5.9%
2024$9,556+3.1%
2023$9,271+17.4%
2022$7,899+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft837DeedBook 6312, Page 101Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 5860, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1875