Skip to content

95 Library PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1906

Owner
---
Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block12.01
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page145

Building Details

Building Class20
Description2S SCB G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,005
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$786,000
57%
Improvement Value:$590,900
43%
Total Assessment$1,376,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,667+5.9%
2024$34,615+3.1%
2023$33,583+0.8%
2022$33,321+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,100,000
Sq Ft4,005DeedBook 6580, Page 1716Recorded1/22/2025

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 2564, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1906