Skip to content

112 Leigh AvePrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block13.01
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page120

Building Details

Building Class28
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,064
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
68%
Improvement Value:$89,000
32%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,456+5.9%
2024$7,039+3.1%
2023$6,829+0.8%
2022$6,776+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920