Skip to content

16 Lytle Street(Unit C01)Princeton, NJ 08542

Built 2007

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 30, 2011

Property Information

Block15.01
Lot104.01
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page121

Building Details

Building Class29
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,160
Acreage13.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
43%
Improvement Value:$323,200
57%
Total Assessment$563,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,998+5.9%
2024$14,159+3.1%
2023$13,736+0.8%
2022$13,629+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 6131, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 2007