Skip to content

30 Lytle StPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block15.01
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page121

Building Details

Building Class18
Description2S F G2
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,538
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
47%
Improvement Value:$259,300
53%
Total Assessment$489,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,030+5.9%
2024$12,301+3.1%
2023$11,934+0.8%
2022$11,841+23.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft1,538DeedBook 6601, Page 1883Recorded8/26/2025

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft1,376DeedBook 6443, Page 229Recorded6/2/2021

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6306, Page 1665

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 6306, Page 11082Recorded11/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900