Skip to content

10 Lytle StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Oct 13, 2025

Property Information

Block15.01
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page121

Building Details

Building Class47
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,240
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,900
52%
Improvement Value:$295,400
48%
Total Assessment$615,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,385+5.9%
2024$15,469+3.1%
2023$15,007+0.8%
2022$14,890+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$805,000
Sq Ft3,240DeedBook 6613, Page 975Recorded12/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900