Skip to content

184 Witherspoon StPrinceton, NJ 08542

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 23, 2010

Property Information

Block15.01
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page121

Building Details

Building Class20
Description2S F
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage3,478
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
42%
Improvement Value:$432,200
58%
Total Assessment$743,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,791+5.9%
2024$18,684+3.1%
2023$18,127+0.8%
2022$17,985+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 6075, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1920