Skip to content

7 Maclean StPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 13, 2005

Property Information

Block15.01
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page121

Building Details

Building Class45
Description2S F
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,800
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,000
59%
Improvement Value:$150,700
41%
Total Assessment$371,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,898+5.9%
2024$9,345+3.1%
2023$9,066+0.8%
2022$8,995+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5037, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1900