Skip to content

92 Clay StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1990

Last Sale Price
$118,875
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block15.02
Lot106.02
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page121

Building Details

Building Class35
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
74%
Improvement Value:$18,000
26%
Total Assessment$68,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,811+5.9%
2024$1,710+3.1%
2023$1,659+0.8%
2022$1,646+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$118,875
DeedBook 6533, Page 1914Recorded9/8/2023

Property Sale

Sale
$38,895
DeedBook 2552, Page 895

Property Built

Built

Year Built: 1990