Skip to content

9 Lytle StPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block15.02
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page121

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,106
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
32%
Improvement Value:$512,700
68%
Total Assessment$752,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,903+5.9%
2024$18,790+3.1%
2023$18,229+0.8%
2022$18,087+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft2,106DeedBook 6495, Page 1518Recorded8/9/2022

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 6236, Page 1577Recorded12/21/2015

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 6183, Page 354Recorded11/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900