Skip to content

21 Lytle StreetPrinceton, NJ 08542

Built 2017

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 9, 2009

Property Information

Block15.02
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page121

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,556
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
35%
Improvement Value:$449,200
65%
Total Assessment$689,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,353+5.9%
2024$17,326+45.0%
2023$11,951+0.8%
2022$11,858+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6017, Page 447