Skip to content

25 Lytle StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$137,250
Last Sale Date
Jul 10, 1998

Property Information

Block15.02
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,220
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
66%
Improvement Value:$119,300
34%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,302+5.9%
2024$8,781+3.1%
2023$8,519+0.8%
2022$8,453+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$137,250
DeedBook 3405, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1920