Skip to content

238 John StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block15.04
Lot73
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page120

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,291
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,500
61%
Improvement Value:$148,400
39%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,090+5.9%
2024$9,526+3.1%
2023$9,241+0.8%
2022$9,169+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft1,291DeedBook 6582, Page 326Recorded2/5/2025

Property Sale

Sale
$459,900

From:

To:

Sq Ft1,291DeedBook 6290, Page 1734Recorded6/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1930