Skip to content

250 John StPrinceton, NJ 08542

Built 1929

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 21, 2012

Property Information

Block15.04
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page120

Building Details

Building Class35
Description2S B
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage780
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,500
77%
Improvement Value:$59,000
23%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,910+5.9%
2024$6,524+3.1%
2023$6,329+0.8%
2022$6,280+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 6145, Page 1682

Property Built

Built

Year Built: 1929