Skip to content

220 John StPrinceton, NJ 08542

Built 1902

Last Sale Price
$568,500
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block15.04
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page120

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,384
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,500
56%
Improvement Value:$190,100
44%
Total Assessment$430,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,467+7.1%
2024$10,702+5.0%
2023$10,193+0.8%
2022$10,113+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$568,500
Sq Ft1,384DeedBook 6387, Page 1255Recorded11/14/2019

Property Sale

Sale
$535,870

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 6296, Page 1970Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5117, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1902