Skip to content

258 John StPrinceton, NJ 08542

Built 1920

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 1, 2003

Property Information

Block15.04
Lot93
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page120

Building Details

Building Class18
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,428
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
54%
Improvement Value:$184,000
46%
Total Assessment$399,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,625+5.9%
2024$10,031+3.1%
2023$9,732+0.8%
2022$9,656+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 4589, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1920