Skip to content

212 John StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block15.05
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description1S F G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
81%
Improvement Value:$10,700
19%
Total Assessment$55,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,483+5.9%
2024$1,400+3.1%
2023$1,359+0.8%
2022$1,348+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$575,000

From:

To:

DeedBook 6277, Page 384Recorded2/21/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1900