Skip to content

25 Hageman LanePrinceton, NJ 08540

Built 1997

Last Sale Price
$2,900,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block1601
Lot2.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page16

Building Details

Building Class21
Description2SST4GP
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage5,893
Acreage4.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$742,800
35%
Improvement Value:$1,372,200
65%
Total Assessment$2,115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,321-2.9%
2024$59,019+6.8%
2023$55,243+0.8%
2022$54,813-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$2,900,000
Sq Ft5,893DeedBook 6466, Page 1992Recorded12/9/2021

Property Sale

Sale
$2,562,500

From:

To:

Sq Ft5,893DeedBook 6217, Page 1985Recorded5/11/2015

Property Sale

Sale
$2,925,000
DeedBook 5911, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1997