Skip to content

8 Hageman LanePrinceton, NJ 08540

Built 2001

Last Sale Price
$2,625,500
Last Sale Date
Jun 6, 2017

Property Information

Block1601
Lot2.10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page16

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage6,027
Acreage5.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$727,500
34%
Improvement Value:$1,412,200
66%
Total Assessment$2,139,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,979+0.2%
2024$57,857-0.2%
2023$57,973+0.8%
2022$57,521+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,625,500

From:

To:

Sq Ft6,027DeedBook 6288, Page 446Recorded6/9/2017

Property Sale

Sale
$2,850,000
DeedBook 6170, Page 1959

Property Built

Built

Year Built: 2001