Skip to content

28 Green StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1920
Church/Charitable

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Mar 1, 1985

Property Information

Block17.01
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,953
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
69%
Improvement Value:$141,900
31%
Total Assessment$461,900

Sale
$73,000

Property Built

Built

Year Built: 1920