Skip to content

22 Green StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block17.01
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,512
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
67%
Improvement Value:$154,000
33%
Total Assessment$466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,423+5.9%
2024$11,728+3.1%
2023$11,378+0.8%
2022$11,289+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5430, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1915