Skip to content

16-18 Green StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1930

Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block17.01
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class47
Description2S F G3
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,900
61%
Improvement Value:$243,900
39%
Total Assessment$628,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,745+5.9%
2024$15,808+3.1%
2023$15,336+0.8%
2022$15,217+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930