Skip to content

14 Green StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1929

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 30, 2011

Property Information

Block17.01
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,120
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
77%
Improvement Value:$92,100
23%
Total Assessment$404,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,775+5.9%
2024$10,172+3.1%
2023$9,868+0.8%
2022$9,791+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6125, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1929