Skip to content

8 Green StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1914

Last Sale Price
$1,315,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block17.01
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,728
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,900
72%
Improvement Value:$162,600
28%
Total Assessment$587,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,645+5.9%
2024$14,770+3.1%
2023$14,329+0.8%
2022$14,218+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,315,000
Sq Ft1,728DeedBook 6548, Page 1733Recorded2/14/2024

Property Built

Built

Year Built: 1914