Skip to content

131 John StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1920

Last Sale Price
$471,600
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block17.02
Lot115
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2S ST G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,440
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
66%
Improvement Value:$154,900
34%
Total Assessment$454,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,114+5.9%
2024$11,436+3.1%
2023$11,095+0.8%
2022$11,009+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$471,600

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6289, Page 79Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4263, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1920