Skip to content

123 John StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1930

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 28, 1986

Property Information

Block17.02
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class45
Description2S SCB G
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage2,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
62%
Improvement Value:$174,600
38%
Total Assessment$454,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,106+5.9%
2024$11,429+3.1%
2023$11,088+0.8%
2022$11,001+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930