Skip to content

125 John StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1920

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 27, 2010

Property Information

Block17.02
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,360
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
61%
Improvement Value:$172,900
39%
Total Assessment$442,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,794+5.9%
2024$11,135+3.1%
2023$10,802+0.8%
2022$10,718+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6090, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1920