Skip to content

12-14 Quarry StPrinceton, NJ 08542

Built 1860

Owner
---
Last Sale Price
$1,815,000
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block17.02
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class47
Description2S F
Dwellings3
ZoningR4
Sq Footage3,840
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$369,900
47%
Improvement Value:$424,400
53%
Total Assessment$794,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,152+5.9%
2024$19,969+3.1%
2023$19,373+0.8%
2022$19,222+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,815,000
Sq Ft3,840DeedBook 6608, Page 851Recorded11/7/2025

Property Sale

Sale
$860,000
DeedBook 5933, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1860