Skip to content

114-118 Witherspoon St.Princeton, NJ 08542

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 23, 2010

Property Information

Block17.02
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2S F G & 2S F
Dwellings7
ZoningR4
Sq Footage5,504
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,000
36%
Improvement Value:$562,100
64%
Total Assessment$878,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,384+5.9%
2024$22,075+3.1%
2023$21,417+0.8%
2022$21,250+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6075, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1940