Skip to content

21 Green StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 18, 2009

Property Information

Block17.02
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,902
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,900
68%
Improvement Value:$185,800
32%
Total Assessment$575,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,331+5.9%
2024$14,473+3.1%
2023$14,041+0.8%
2022$13,932+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6028, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1900