Skip to content

14 Maclean StreetPrinceton, NJ 08540

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Sep 4, 2001

Property Information

Block17.03
Lot1160105
QualifierC05
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class35
Description2SASAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
79%
Improvement Value:$13,200
21%
Total Assessment$63,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,683+5.9%
2024$1,589+3.4%
2023$1,537-0.3%
2022$1,541+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4124, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 2001