Skip to content

161 John StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1910

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block17.03
Lot69
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,678
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,500
55%
Improvement Value:$193,100
45%
Total Assessment$433,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,547+5.9%
2024$10,901+3.1%
2023$10,576+0.8%
2022$10,493+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 6214, Page 1659Recorded3/27/2015

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910