Skip to content

7 Quarry StPrinceton, NJ 08542

Built 1930

Last Sale Price
$477,000
Last Sale Date
Dec 7, 2011

Property Information

Block17.03
Lot87.01
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2S F UNIT A
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,130
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
58%
Improvement Value:$107,600
42%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,820+5.9%
2024$6,438+3.1%
2023$6,246+0.8%
2022$6,198+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$477,000
DeedBook 6133, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1930