Skip to content

136 Witherspoon StPrinceton, NJ 08542

Built 1930

Last Sale Price
$793,000
Last Sale Date
Dec 7, 2011

Property Information

Block17.03
Lot87.02
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class28
Description2S F UNIT B
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage880
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
70%
Improvement Value:$62,500
30%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,619+5.9%
2024$5,305+3.1%
2023$5,146+0.8%
2022$5,106+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$793,000
DeedBook 6133, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1930