Skip to content

13 Quarry StPrinceton, NJ 08542

Built 1930

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Oct 23, 1992

Property Information

Block17.03
Lot89
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2S F G4
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,002
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,900
65%
Improvement Value:$190,700
35%
Total Assessment$540,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,396+5.9%
2024$13,591+3.1%
2023$13,185+0.8%
2022$13,083+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2624, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1930