Skip to content

218 Drakes Corner RdPrinceton, NJ 08540

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block1701
Lot1.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page17

Building Details

Building Class20
Description2SF 3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage6,769
Acreage3.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$610,400
30%
Improvement Value:$1,424,200
70%
Total Assessment$2,034,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,255+5.9%
2024$54,051-5.6%
2023$57,280-5.3%
2022$60,464+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 6085, Page 564