Skip to content

7 GreenholmPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$1,526,000
Last Sale Date
Aug 12, 2003

Property Information

Block18.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page132

Building Details

Building Class20
Description2 1/2S F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$771,000
41%
Improvement Value:$1,119,300
59%
Total Assessment$1,890,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,089+6.0%
2024$47,272+3.1%
2023$45,854+0.8%
2022$45,495+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,526,000
DeedBook 4570, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1910