Skip to content

8 Greenholm Unit 1Princeton, NJ 08540

Built 1830

Last Sale Price
$1,144,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block18.01
Lot7
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page132

Building Details

Building Class21
Description2SFR-UNIT A
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,220
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
38%
Improvement Value:$546,200
62%
Total Assessment$881,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,466+5.9%
2024$22,153+3.1%
2023$21,492+0.8%
2022$21,325+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,144,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 6354, Page 396Recorded1/7/2019

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 6174, Page 1221Recorded7/19/2013

Property Sale

Sale
$1,125,000
DeedBook 5505, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1830