Skip to content

32 Bank StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1870

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Mar 26, 2015

Property Information

Block19.01
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page133

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,638
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,000
69%
Improvement Value:$200,900
31%
Total Assessment$639,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,041+5.9%
2024$16,087+3.1%
2023$15,607+0.8%
2022$15,486+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 6215, Page 272Recorded4/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1870