Skip to content

22 Bank StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 26, 1988

Property Information

Block19.01
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page133

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,458
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
77%
Improvement Value:$100,500
23%
Total Assessment$435,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,597+5.9%
2024$10,948+3.1%
2023$10,622+0.8%
2022$10,539+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 2456, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1900