Skip to content

10 Bank StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block19.01
Lot8.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page133

Building Details

Building Class18
Description2.5SFR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,654
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,000
70%
Improvement Value:$191,400
30%
Total Assessment$630,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,788+5.9%
2024$15,848+3.1%
2023$15,375+0.8%
2022$15,256+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft1,654DeedBook 6368, Page 1594Recorded5/29/2019

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 3719, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1900